Wzorniki i próbki w poligrafii. Ważny element współpracy na linii klient-drukarnia

Piotr Sznajderuk | 21 kwietnia, 2021 - 11:17 | ciekawostki ze świata druku,

wzorniki-i-probki-w-poligrafii

Osoby zamawiające produkcję poligraficzną w drukarni, szczególnie po raz pierwszy, planując uszlachetnienia, elementy kolorystyczne, czy też wybierając materiały, które mają być użyte w produkcji, mają trudność z rozpoznaniem, czy wybrane materiały spełnią ich oczekiwania oraz jaki będzie efekt końcowy projektu. Z pomocą przychodzą wtedy wzorniki i próbki odnoszące się zarówno do materiałoznawstwa poligraficznego, jak i kolorystyki. O tym, jaką rolę i ważny element współpracy na linii klient-drukarnia pełnią wzorniki oraz próbki, opowiemy w tym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Planując produkcję poligraficzną warto zastanowić się, jaką rolę spełniać ma projektowany produkt, czy też jakie efekty i wrażenia optyczne chcielibyśmy wywołać u osoby,
której dedykowana jest produkcja. Nie sposób nie wspomnieć także o użyteczności zastosowanych uszlachetnień i zabezpieczeń druków. Od tego bowiem zależeć będzie, jakich materiałów i uszlachetnień poligraficznych użyjemy. Aby wiedzieć, czego potrzebujemy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Wybór odpowiednich materiałów do produkcji

 • Na jakich materiałach nam zależy?

Czy mają to być materiały budżetowe, czy też nieco droższe, a także, jaki typ papieru – offsetowy, czy też powlekany będzie lepszy dla naszej produkcji.

 • Jakie efekty optyczne ma spełnić realizacja?

Czy zależy nam na połysku, czy też raczej matowym wykończeniu realizacji – do wyboru mamy np. folie błyszczące, matowe, soft touch (nazywana także aksamitną), folie strukturalne (o wybranej strukturze) oraz domieszki lakieru UV kładzionego wybiórczo, np. w kombinacji folia mat + lakier UV błyszczący, a także lakiery puchnące, dające efekt wypukłości 3D.

 • Jakie efekty estetyczne ma spełnić realizacja?

Folia soft touch może zostawiać odciski palców (nie jest raczej rekomendowana dla estetów), folia błyszcząca nada blasku i rozjaśni naszą publikację, dzięki jej zastosowaniu barwy będą nieco żywsze.

 • Jakie zabezpieczenia dla realizacji powinno spełniać uszlachetnienie?

Zazwyczaj stosujemy lakiery oraz folie dla zabezpieczenia druku. Możemy je zastosować jednostronnie (1+0) lub dwustronnie (1+1), w zależności od potrzeb i charakteru pracy.

Wzorniki i próbki, jakie możemy spotkać na rynku poligraficznym

 • Wzorniki kolorystyczne

Do tej grupy zaliczamy między innymi znane wzorniki takie, jak np. wzornik PANTONE, CMYK.

 • Wzorniki uszlachetnień druków

Wzorniki te ukazują możliwe uszlachetnienia, w zależności od zastosowanej metody. Np. lakierowanie, foliowanie, kalandrowanie.

 • Wzorniki materiałów

Wzorniki prezentujące papiery, kartony, z uwzględnieniem materiałów ekologicznych oraz pochodzących z recyklingu, posiadających stosowne certyfikaty.

 • Wzorniki introligatorskie

Dotyczące materiałów introligatorskich takich, jak np. spirale, tasiemki, kapitałki, okleiny.

 • Pakiety próbek z możliwościami technologicznymi zadruku z drukarni

W drukarni Piga.pl mogą Państwo bezpłatnie zamówić pakiet próbek zawierający nasze realizacje, z których jesteśmy szczególnie dumni. Jeżeli podobają się Państwu identyczne do obejrzanych próbek efekty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować podobną pracę.

ZAMÓW BEZPŁATNE PRÓBKI JUŻ DZISIAJ: https://piga.pl/wspolpraca/bezplatne-probki

Rola wzorników i próbek

Wzorniki oraz próbki spełniają kilka istotnych kwestii. Między innymi dają one możliwość:

 • zapoznania się z nowościami rynkowymi.
 • inspiracji danym efektem.
 • porównania materiałów.

a także:

 • poszerzają świadomość możliwości technologicznych.
 • edukują w szeroko rozumianej branży poligraficznej w kontekście użytych materiałów i planowanych uszlachetnień.

Wzorniki i próbki w przemyśle poligraficznym

Wzorniki i próbki są w przemyśle poligraficznym bardzo istotne. Ich stosowanie powoduje, że nasza świadomość możliwości technologicznych oraz zastosowanych materiałów jest większa. Dzięki temu już na etapie projektowania jesteśmy w stanie stworzyć wzór zgodny z oczekiwaniami. Dotyczy to zarówno kolorystyki, użytych materiałów, jak również właściwego doboru uszlachetnień i zabezpieczeń druków. Wzorniki zwiększają świadomość konsumencką i edukują z nowości materiałowych, których każdego roku pojawia się bardzo wiele – szczególnie w kontekście papierów i kartonów używanych w produkcji poligraficznej. Przed zamówieniem warto zapoznać się z pełną ofertą drukarni i jej możliwościami, dlatego już teraz zachęcamy do zamówienia pakietu próbek drukarni Piga.pl – jest to całkowicie bezpłatne.