Projektowanie kopert firmowych – dobre praktyki projektowe

Piotr Sznajderuk | 11 maja, 2023 - 14:35 | ciekawostki ze świata druku, reklama,

koperty firmowe druk online

Dobra komunikacja wizualna firmy z rynkiem to podstawa widoczności marki. Koperty firmowe to jeden z elementów firmowej papeterii, która powinna być wykonana starannie i na najwyższym poziomie. To właśnie ona dociera do wielu odbiorców, którzy są naszymi kontrahentami, a także klientami. Warto więc zadbać o detale tak, aby budziła ona same pozytywne emocje związane z dostarczoną korespondencją. O dobrych praktykach projektowych dotyczących kopert firmowych dowiecie się Państwo z naszej publikacji. Zachęcamy do przeczytania.

Istota papeterii firmowej

Papier firmowy, wizytówka, ulotka, teczka, a także koperta to istotne elementy składające się na papeterię firmową. Od tego, jak przedstawimy na tych elementach naszą firmę zależy bardzo wiele. Niedbale zrobiona grafika i źle dobrana typografia nie zachęcają do zapoznania się z ofertą firmy. Aby poprawnie przygotować papeterię firmową, należy najpierw przemyśleć, jakich elementów komunikacji wizualnej z klientami będziemy chcieli używać. Może się bowiem okazać, że niektóre elementy takie, jak ulotki nie będą wykorzystywane w naszej firmie. Jeżeli już dobierzemy odpowiedni zestaw papeterii firmowej, należy pomyśleć o komunikatach, jakie chcemy zawrzeć na tych elementach, np. logo, slogan reklamowy, dane teleadresowe, odniesienia do kanałów naszej firmy w social media, wskazówki dotyczące dojazdu, itp. Do tego należy zaprojektować spójną wizualnie warstwę graficzną (zgodną z brand bookiem lub księgą znaku), tak, by wszystkie elementy zarówno na papierze firmowym, jak i na kopercie były ze sobą łatwo kojarzone.

Koperty firmowe

Koperty firmowe powinny cechować się minimalizmem, ale jednocześnie zawierać kluczowe informacje (adres, mail, telefon/fax, www, social media), do tego powinny mieć logotyp naszej marki i jakiś wzór graficzny, (nie może być on jednak zbyt finezyjny, aby nie przytłaczał całości realizacji). Koperty należy zaprojektować w formatach, jakie są najczęściej używane w naszej firmie, np. do dokumentów A4 i A5 będą to odpowiednio koperty formatu C4 i C5. Rozmiary kopert firmowych mają ustandaryzowane nazewnictwo składające się z litery C oraz cyfry, która jest odpowiednikiem arkusza, np. A4 – > 4. Na przykład, jeżeli chcemy zmieścić arkusz formatu A4 bez jego zgięcia należy wybrać kopertę formatu C4, analogicznie jest z formatem A5.

Projektując kopertę do druku pamiętaj koniecznie o:

  • Zgodności wizualnej kopert z brand bookiem lub księgą znaku firmowego
  • Zaprojektowaniu kopert w rozmiarach, które są najczęściej używane w Twojej firmie
  • Zamianie fontów na krzywe i niestosowaniu mniejszych fontów niż 6p.
  • Niestosowaniu wyrazistych wzorów graficznych negatywnie wpływających na odbiór tekstu
rozmiary kopert firmowych

Ryc.1. Przykładowe formaty często używanych kopert firmowych

Podsumowanie

Podsumowując, koperta firmowa jako jeden z kluczowych elementów papeterii firmowej ma za zadanie dobrze prezentować naszą firmę na zewnątrz. Odbiorca otrzymujący przesyłkę w poprawnie zaprojektowanej kopercie, powinien być dobrze poinformowany kto jest nadawcą. Koperta powinna być spójna wizualnie z innymi elementami papeterii firmowej i stanowić jej istotną część – niezbędna jest analiza treści wynikających z firmowego brand booka, a także księgi znaku, opisującej właściwe użycie firmowego logotypu w kontekście kopert. Minimalizm, prostota, i czytelność to cechy dobrego i nowoczesnego projektu dla papeterii firmowej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na drobne teksty i slogany reklamowe. Przy zlecaniu kopert do druku należy pomyśleć o najczęściej stosowanych w firmie formatach dokumentów. Przy zachowaniu powyższych zasad zarówno projekt, jak i wykonawstwo będzie już tylko formalnością.