Nowe trendy w uszlachetnieniach i zabezpieczeniach druków

Piotr Sznajderuk | 5 maja, 2021 - 08:47 | ciekawostki ze świata druku,

Nowe trendy w uszlachetnieniach i zabezpieczeniach druków

Każdy druk może być właściwie zabezpieczony za pomocą foliowania i/lub lakierowania – ma to swoje zarówno cele ochronne jak i wizualne. Nowoczesne uszlachetnienia podnoszą walory estetyczne produkcji poligraficznych, zabezpieczenia ochraniają druk przed przypadkowymi otarciami, uszkodzeniami mechanicznymi, a nawet wirusami i bakteriami. O tym, jakie są aktualnie trendy w uszlachetnieniach i zabezpieczeniach druków dowiecie się Państwo z tego artykułu. Zapraszamy do lektury i zapoznania się z nowościami.

Współczesne trendy

Współcześnie stosowane zabezpieczenia i uszlachetnienia to zarówno typowe dla branży poligraficznej lakiery offsetowe i dyspersyjne, jak również kombinacje folii matowej, błyszczącej z dodatkami lakierów UV (w opcji wybiórczej kładzionej wyłącznie na pojedyncze elementy lub projektowane w formie tekstury). Ale nie tylko, coraz częściej stosuje się także lakiery brokatowe, folie holograficzne, coraz większy mamy również wybór kolorystyki folii do hot-stampingu.

Nowości w branży uszlachetnień

Pomimo upływu lat i rozwoju technologii jedno jest niezmienne. Druk musi być właściwie zabezpieczony od uszkodzeń, zarówno mechanicznych, jak i przypadkowych otarć czy zadrapań. Walory estetyczne i wizualne podnosimy za pomocą zastosowania uszlachetnienia druku. Wiele firm dostarczających rozwiązania i technologie z obszaru uszlachetniania druku posiada w swojej ofercie bogaty wybór lakierów, folii oraz oferuje usługi takie, jak: kalandrowanie, hot-stamping, cold-stamping i złocenie/srebrzenie brzegów książek. Wynalezione technologie swoje zastosowanie znajdują w niebanalnych projektach i pomysłach twórców, którzy wymyślają tak złożone wzory, aby zapewnić zarówno maksymalną ochronę warstwy druku, jak i nasycić oczy konsumentów doskonałym wzornictwem użytkowym.

Cechy dobrego uszlachetnienia

  • Doskonale zabezpiecza warstwę druku
  • Jest zaprojektowane tak, aby obszar lakierowania nie wchodził w obszar spadu, zagięć, bigów i wszelkich linii projektowych, które mogą powodować, że lakier się łamie i łuszczy
  • Stanowi idealne dopasowanie do charakteru produktu poligraficznego
  • Podnosi wartość produktu w przypadku produkcji premium
  • Zwiększenie nasycenia kolorów nadruku

Folie strukturalne

Nałożenie folii strukturalnej zabezpiecza warstwę druku i nadaje ciekawe efekty wizualne – wybór faktur, jakie możemy zastosować, jest bowiem bardzo bogaty. Możemy zastosować np. fakturę imitującą płótno, skórę, słoje drewna, len, szczotkowane aluminium, skórę węża, oraz bardzo wiele innych wzorów. Foliowanie strukturalne jest podobne do kalandrowania, różnica polega na tym, że podczas kalandrowania wzór widoczny jest po obu stronach arkusza, a przy foliowaniu strukturalnym – wyłącznie po stronie foliowanej.

Folie antybakteryjne

Czas ogólnoświatowej pandemii COVID-19 zmusił producentów realizujących media do uszlachetnienia druków do stworzenia folii, która ma właściwości antybakteryjne. Niezależne laboratoria potwierdziły, że folia BacterStop hamuje wzrost mikrobów nawet o 99%, a dodatkowo właściwości antybakteryjne nie zmniejszają się ani nie znikają nawet po wielokrotnym czyszczeniu zalaminowanej powierzchni.

Hot-stamping

Dzięki zastosowaniu hot-stampingu możliwe jest tłoczenie za pomocą metalicznej folii wzorów w wysokiej temperaturze. Technika ta wykorzystywana jest do tłoczenia napisów lub elementów, które chcemy wyróżnić za pomocą metalicznej folii. Folia ta może mieć bardzo różne barwy, aktualnie producenci oferują szeroką gamę kolorów. Aktualnie modne kolory to: rose gold, sky blue oraz folie holograficzne, które mienią się pod wpływem padania światła pod różnym kątem.

Lakiery UV

Lakiery UV kładzione całościowo lub wybiórczo niezmiennie cieszą się powodzeniem. Wyróżniają dane elementy na tle położonej wcześniej folii. Lakiery UV możemy nakładać także w wersji 3D puchnącej – daje on wtedy efekt wypukłości, trójwymiarowości lakierowanego elementu. Mają zastosowanie na okładkach publikacji, opakowaniach, pudełkach i wielu innych produkcjach poligraficznych.

Podsumowanie

Niezależnie od zastosowanego zabezpieczenia warstwy druku uzyskujemy trwałą ochronę przed uszkodzeniami. To, w jakim stopniu chroniony jest produkt poligraficzny, zależy zarówno od wybranej metody uszlachetnienia, jak i projektu graficznego. Wyżej wymienione metody uszlachetnień są obecnie bardzo na czasie i zastosowanie ich spowoduje, że produkt nie tylko będzie zabezpieczony, ale także wyróżni się z pewnością wizualnie pośród innych tego typu realizacji.