Piotr Sznajderuk | 21 kwietnia, 2021 - 11:17 | ciekawostki ze świata druku,
Osoby zamawiające produkcję poligraficzną w drukarni, szczególnie po raz pierwszy, planując uszlachetnienia, elementy kolorystyczne, czy też wybierając materiały, które mają być użyte w produkcji, mają trudność z rozpoznaniem, czy wybrane materiały spełnią ich oczekiwania oraz jaki będzie efekt końcowy projektu. Z pomocą przychodzą wtedy wzorniki i próbki odnoszące się zarówno do materiałoznawstwa poligraficznego, jak i kolorystyki. O tym, jaką rolę i ważny element współpracy na linii klient-drukarnia pełnią wzorniki oraz próbki, opowiemy w tym artykule. Zachęcamy do przeczytania.
Planując produkcję poligraficzną warto zastanowić się, jaką rolę spełniać ma projektowany produkt, czy też jakie efekty i wrażenia optyczne chcielibyśmy wywołać u osoby,
której dedykowana jest produkcja. Nie sposób nie wspomnieć także o użyteczności zastosowanych uszlachetnień i zabezpieczeń druków. Od tego bowiem zależeć będzie, jakich materiałów i uszlachetnień poligraficznych użyjemy. Aby wiedzieć, czego potrzebujemy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Czy mają to być materiały budżetowe, czy też nieco droższe, a także, jaki typ papieru – offsetowy, czy też powlekany będzie lepszy dla naszej produkcji.
Czy zależy nam na połysku, czy też raczej matowym wykończeniu realizacji – do wyboru mamy np. folie błyszczące, matowe, soft touch (nazywana także aksamitną), folie strukturalne (o wybranej strukturze) oraz domieszki lakieru UV kładzionego wybiórczo, np. w kombinacji folia mat + lakier UV błyszczący, a także lakiery puchnące, dające efekt wypukłości 3D.
Folia soft touch może zostawiać odciski palców (nie jest raczej rekomendowana dla estetów), folia błyszcząca nada blasku i rozjaśni naszą publikację, dzięki jej zastosowaniu barwy będą nieco żywsze.
Zazwyczaj stosujemy lakiery oraz folie dla zabezpieczenia druku. Możemy je zastosować jednostronnie (1+0) lub dwustronnie (1+1), w zależności od potrzeb i charakteru pracy.
Do tej grupy zaliczamy między innymi znane wzorniki takie, jak np. wzornik PANTONE, CMYK.
Wzorniki te ukazują możliwe uszlachetnienia, w zależności od zastosowanej metody. Np. lakierowanie, foliowanie, kalandrowanie.
Wzorniki prezentujące papiery, kartony, z uwzględnieniem materiałów ekologicznych oraz pochodzących z recyklingu, posiadających stosowne certyfikaty.
Dotyczące materiałów introligatorskich takich, jak np. spirale, tasiemki, kapitałki, okleiny.
W drukarni Piga.pl mogą Państwo bezpłatnie zamówić pakiet próbek zawierający nasze realizacje, z których jesteśmy szczególnie dumni. Jeżeli podobają się Państwu identyczne do obejrzanych próbek efekty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować podobną pracę.
ZAMÓW BEZPŁATNE PRÓBKI JUŻ DZISIAJ: https://piga.pl/wspolpraca/bezplatne-probki
Wzorniki oraz próbki spełniają kilka istotnych kwestii. Między innymi dają one możliwość:
a także:
Wzorniki i próbki są w przemyśle poligraficznym bardzo istotne. Ich stosowanie powoduje, że nasza świadomość możliwości technologicznych oraz zastosowanych materiałów jest większa. Dzięki temu już na etapie projektowania jesteśmy w stanie stworzyć wzór zgodny z oczekiwaniami. Dotyczy to zarówno kolorystyki, użytych materiałów, jak również właściwego doboru uszlachetnień i zabezpieczeń druków. Wzorniki zwiększają świadomość konsumencką i edukują z nowości materiałowych, których każdego roku pojawia się bardzo wiele – szczególnie w kontekście papierów i kartonów używanych w produkcji poligraficznej. Przed zamówieniem warto zapoznać się z pełną ofertą drukarni i jej możliwościami, dlatego już teraz zachęcamy do zamówienia pakietu próbek drukarni Piga.pl – jest to całkowicie bezpłatne.
Mamy nadzieję, że kimkolwiek jesteś, odnajdziesz się na naszej witrynie. Pragniemy dostarczać Ci ciekawostek dotyczących świata poligrafii, projektowania graficznego i reklamy. Zapraszamy do lektury!
OSTATNIE WPISY