Typografia. Przegląd modnych i funkcjonalnych krojów pisma

Piotr Sznajderuk | 10 sierpnia, 2022 - 13:28 | ciekawostki ze świata druku, grafika,

Typografia. Przegląd modnych i funkcjonalnych krojów pisma

W stylu retro, pogrubione, cienkie, a może fantazyjne i stylowe? Kroje pisma, bo o nich mowa stanowią ważną kwestię projektową. Odpowiadają one bowiem za czytelność, a także widoczność tekstów w materiale drukowanym, ale także tym przeznaczonym do celów digitalowych. Ważne jest tutaj myślenie o odbiorcy i jego potrzebach. O tym, czym jest typografia, a także jakie są aktualnie modne i funkcjonalne kroje pisma dowiecie się z naszej publikacji. Serdecznie zachęcamy do przeczytania.

Czym jest typografia?

Ze względu na swój interdyscyplinarny charakter typografia nie posiada jednej definicji. Za jedną z trafniejszych można uznać definicję proponowaną przez Department of Typography and Graphic Communication Uniwersytetu w Reading, według której typografia to projektowanie ułatwiające czytanie i odbiór. Definicja ta we właściwy sposób określa przeznaczenie i cel typografii, nie ograniczając jej przestrzeni jedynie do nośnika papierowego.
Obecnie podkreśla się wielokrotnie, że typografia jest ważnym narzędziem w komunikacji wizualnej. W skrócie można powiedzieć także, że typografia jest sztuką doboru i użycia różnych krojów czcionek i materiału typograficznego w celu przekazania informacji.

Dobry krój pisma

Krój pisma jest także nazywany inaczej krojem czcionki. Ważną sprawą jest właściwy wybór kroju użytego pisma oraz jego rozmiar. Dokonując wyboru kroju pisma należy kierować się jego czytelnością tekstu, czyli dobierać takie czcionki, które nie męczą czytelnika. Kroje pisma dzielimy na dwie główne grupy – kroje szeryfowe (krój pisma zawierający znaki składające się z różnego rodzaju poprzecznych lub ukośnych linii, tzw. szeryfów) oraz bezszeryfowe (pismo całkowicie pozbawione ozdobników w postaci szeryfów).

Krój pisma dobrze zaprojektowany charakteryzuje się formami małych i dużych znaków, które nie różnią się jedynie wymiarami, lecz także proporcjami pogrubień i przewężeń, a ich wymiary są ściśle związane z całością kompozycji danego kroju pisma. Ważny jest też rozmiar „oczek” w pustych przestrzeniach w literach takich, jak „e”, „g”, „o”. Powinien on być dopasowany optycznie do wielkości znaków. Wysokość minuskuł (małej litery alfabetu) jest dobrana proporcjonalnie do wysokości majuskuł (dużej litery alfabetu).

Wpływ kroju pisma na czytelność tekstu

Odpowiednio dobrany krój pisma ma bardzo duży wpływ na jego czytelność i odbiór tekstu wśród czytelników. Zarówno do druku, jak i do projektów cyfrowych projektując należy wziąć w szczególności pod uwagę:
• interlinię
• światła międzyliterowe
• długość wersu
• rodzaj publikacji

Modne i funkcjonalne kroje pisma – przykłady

Typografia

Krój pisma: Bebas Neue Źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/bebas-neue

Typografia

Krój pisma: Cooper Hewitt Źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/cooperhewitt

Typografia

Krój pisma: Julius Sans One Źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/julius-sans

Typografia

Krój pisma: Pacifico Źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/pacifico