Automatyzacja i robotyzacja w branży poligraficznej

Piotr Sznajderuk | 6 lipca, 2022 - 07:55 | ciekawostki ze świata druku, grafika, reklama,

Automatyzacja i robotyzacja w branży poligraficznej

Innowacje i przełomowe nowoczesne technologie są obecne w wielu gałęziach przemysłu, nie omijają one także przemysłu poligraficznego. Automatyzowanie procesów oraz robotyzacja to już niemal standard wśród dużych drukarń oraz zakładów zajmujących się wytwarzaniem i obróbką papieru. O rozwoju nowych technologii i usprawnieniach, jakie za sobą niosą w branży poligraficznej, dowiecie się z naszego artykułu. Serdecznie zapraszamy do przeczytania.

Cyfrowe udogodnienia

Nowe technologie odmieniają oblicze współczesnej szeroko rozumianej branży poligraficznej. Wszechobecna digitalizacja oraz automatyzacja wielu procesów usprawnia zarówno procesy z obszaru przygotowania produkcji, np. takie, jak: impozycja, weryfikacja plików, wytworzenie form drukowych (w technikach druku tradycyjnego), a także podczas druku i procesów introligatorskich oraz wykończeniowych, zapewniając całkowicie cyfrową weryfikację i kontrolę poprawnego przebiegu wielu procesów. Analiza zebranych danych także pozwala na ukazanie oszczędności czasu pracy i wdrożenie nowych, innowacyjnych systemów IT, wpływających na efektywność, jakość, a także ekonomię produkcji poligraficznej. Dostęp do wielu urządzeń zyskujemy dzięki połączeniu sieciowemu, niemalże z każdego miejsca na świecie mamy jednoczesną możliwość podejrzenia ustawień i efektów pracy maszyn.

Automatyzacja procesów w poligrafii

Automatyzacja (od gr. Automatos, czyli samoczynny) – to z definicji proces polegający na odciążeniu, bądź całkowitym ograniczeniu ludzkiej pracy fizycznej, jak również umysłowej przy użyciu maszyn i urządzeń, które wykonują powtarzające się czynności w sposób automatyczny. Jak podaje specjalista ds. automatyzacji i robotyzacji – dr inż. M. Pawlak proces ten jest możliwy tylko „przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań z szeroko pojętej dziedziny automatyki przemysłowej, która nieustannie się rozwija.” Źródło: Encyklopedia Zarządzania 

Wiele procesów w obszarze branży poligraficznej dynamicznie się automatyzuje. Można to bardzo dobrze zauważyć na przykładzie druku cyfrowego. W praktycznym ujęciu automatyzacja w technice druku cyfrowego pozwala na uzyskanie lepszej jakościowo odbitki drukarskiej, przy znacznie krótszym niż standardowy czasie przygotowania produkcji do procesu drukowania. Dzięki automatyzacji możemy usprawnić wiele procesów z obszaru press – zarówno w kontekście przyrządu i ustawień wstępnych, color managementu, jak również zarządzania profilami podłoży, kontroli prowadzenia arkuszy lub wstęgi. Istotną kwestią są także pomiary zużycia surowców potrzebnych do przeprowadzenia procesu drukowania. Wiele maszyn cyfrowych posiada konkretne moduły wspierające pracę operatora maszyny w pełnym zakresie.

Istotne zalety automatyzacji procesów produkcyjnych

Automatyzacja procesów produkcyjnych w przemyśle niesie za sobą szereg zalet, są to m.in.:

  • znaczne zwiększenie wydajności pracy
  • optymalizacja kosztów produkcji
  • ergonomia pracy i ochrona zdrowia pracowników
  • większa precyzja podczas wykonywania poszczególnych czynności

Robotyzacja

Roboty wykorzystuje się dzisiaj głównie w budownictwie, przemyśle wydobywczym, rolnictwie, transporcie, farmacji i medycynie. Jedną z dziedzin przemysłu wykorzystujących taką formę wsparcia jest również poligrafia. Robotyzacja w przemyśle poligraficznym z pewnością oznacza zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów oraz odciążenie pracowników. Roboty wykonują zadania nie wymagające specjalistycznej wiedzy i uwagi fachowców. W samym procesie druku stosowane są szczególnie w obszarze zleceń powtarzalnych, wysokonakładowych, gdzie mogą odciążyć pracowników od monotonnej i wielogodzinnej pracy. Roboty pojawiają się także w obszarach logistycznych i magazynowych. Znajdują zastosowanie m.in. przy pakowaniu oraz paletowaniu gotowych zleceń.

Podsumowanie

Podsumowując, automatyzacja i robotyzacja głównych etapów pracy (prepress, press, postpress), a także procesów okołoprodukcyjnych (związanych z kontrolą surowców, eksploatacji maszyn, logistyką i łańcuchem dostaw) oraz sprzedaży to przyszłość wielu zakładów poligraficznych. Automatyzacja i robotyzacja w poligrafii należą do rozwiązań mieszczących się w obszarze Przemysłu 4.0 czyli koncepcji, zakładającej nieustanny rozwój, uczenie się i wykorzystywanie nowoczesnych technologii do automatyzacji i robotyzacji przemysłu oraz do zbierania i analizy danych produkcyjnych na potrzeby jej optymalizacji.