Papiery ekologiczne – nowy kierunek współczesnego papiernictwa

Piotr Sznajderuk | 30 listopada, 2020 - 13:52 | ciekawostki ze świata druku,

papie-ekologiczny

Ekologia oraz dbanie o środowisko jest jednym z największych wyzwań XXI wieku. Trendy ekologiczne coraz bardziej są obecne w naszym codziennym życiu. Także branża poligraficzna odczuwa je coraz bardziej. O wymaganiach i wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnym papiernictwem, opowiemy w tym artykule. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Dbałość o środowisko

Współczesne trendy w papiernictwie idą w kierunku ekologii i wszechobecnego dbania o środowisko z zachowaniem wszelkich norm zarówno w produkcji papieru, jak i użytych w nim składników, takich jak pulpa papiernicza i dodatki zawarte w papierze. Coraz częściej klienci i wydawcy zwracają uwagę na to, jaki papier wybierają do swojej produkcji dziełowej, akcydensowej czy też reklamowej. Wykorzystanie materiałów z surowców odnawialnych daje poczucie, że żyjemy w zgodzie z naturą i poszanowaniem ekologii.

Certyfikaty ekologiczne w papierach – najczęściej używane

FSC – Znak przeznaczony dla produktów gospodarki leśnej (przemysł drzewny, meblarski, papierniczy). Mogą go pozyskać firmy zainteresowane zrównoważonym korzystaniem z zasobów leśnych, ochroną przyrody i respektowaniem praw ludności powiązanej z obszarami leśnymi.

fsc

PEFC – Kupując produkty z tym oznaczeniem wspierasz odpowiedzialną gospodarkę leśną. Wiesz, że Twoje zakupy nie przyczyniają się do niszczenia drzew i nie wspierają przedsiębiorstw łamiących prawa człowieka.

pefc

Nordic Swan (Nordycki Łabędź) – jest najbardziej znanym oznaczeniem ekologicznym w Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii i Islandii. Mogą go uzyskać producenci, importerzy oraz sprzedawcy produktu, który spełnia określone kryteria ekologiczne identyczne we wszystkich wymienionych krajach. Kryteria te odnoszą się zarówno do samego produktu jak i całego procesu jego produkcji.

nordic swan

Blue Angel (Błękitny Anioł) – to najstarszy europejski certyfikat dla produktów przyjaznych środowisku. Znak ten jest umieszczony na wyrobach bezpieczniejszych od innych wyrobów tego samego rodzaju, uznanych w danej grupie wyrobów za liderów środowiskowych. Podczas kwalifikowania wyrobów ocenia się: oszczędność surowca, oszczędność zanieczyszczeń, ograniczenie hałasu, eliminację lub ograniczenie ilości odpadów i możliwość ponownego ich użycia.

blue-angel

The EU Flower (Zwany także Europejską stokrotką lub margerytką) – jest wielobranżowym oznaczeniem unijnym. Oznaczenie europejskie ma najszerszy zasięg geograficzny ze wszystkich ekoznaków. Można je uzyskać w każdym z krajów członkowskich UE. O przyznanie europejskie ekoznaku mogą wystąpić: producent, importer, usługodawca i dystrybutor produktu na dowolnym rynku europejskim. Wszystkie wyroby posiadając ”Stokrotkę” zostały sprawdzone przez niezależne jednostki w zakresie spełnienia rygorystycznych kryteriów ekologicznych i użytkowych.

eu-flower

Papiery ekologiczne

Papierów typowo ekologicznych posiadających stosowne certyfikaty jest bardzo wiele, oto kilka z nich:

SH RECYKLING – niepowlekany papier 100% recyclingowy. Występuje w dwóch kolorach szary/szary oraz szary/brązowy posiada certyfikat FSC oraz ISEGA do kontaktu z żywnością. Zastosowanie: ulotki, broszury, koperty, wizytówki, katalogi. Dostępne gramatury: 100,140 g/m2.

CRUSH – papier ekologiczny produkowany przy użyciu pozostałości z produkcji produktów spożywczych i zastępują one 15% celulozy. Wykorzystane są produkty uboczne cytrusów, kiwi, kukurydzy, migdałów, oliwek, orzechów laskowych i kawy oraz wiśni, lawendy i winogrona. Każdy odcień papieru nawiązuje do surowca zastosowanego w produkcji. Każdy kolor jest inny w dotyku – nie są tak samo gładkie. Dostępne gramatury: 100,120,200,250,350 g/m2.

PUR COTTON – papier 100% bawełniany. Włókna bawełny pochodzą z włókien, które przylegają do nasion bawełny. Dostępne gramatury: 120,350,500,710 g/m2.

KREATIVKARTON – karton wyprodukowany w 100% z makulatury, barwiony w masie, gładzony maszynowo. Dostępny w 24 kolorach w gramaturach 120 i 270g/m2.
Produkt ekologiczny z certyfikatem Blue Angel (Błękitny Anioł).

Przyszłość papierów ekologicznych

Z uwagi na zaangażowanie wielu osób i organizacji pozarządowych w sprawy dbałości o środowisko, recykling oraz coraz to większy stopień świadomości ekologicznej, produkcje przemysłowe papieru starają się spełniać wiele restrykcyjnych wyżej wymienionych norm branżowych, dzięki którym zarówno sama produkcja papieru jak i surowce w nim zawarte są dużo bardziej ekologiczne niż przed laty. Branża wydawniczo-poligraficzna, a dokładniej jej klienci – wydawcy, agencje reklamowe, artyści, graficy nie chcą już drukować na papierach, które są ekologiczne w teorii. Chcą, by papier rzeczywiście został wykonany z poszanowaniem gospodarki leśnej i wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi normami. Przyszłość papiernictwa zapowiada się więc niezwykle ciekawie, bowiem przemysł papierniczy stawiać będzie musiał na pierwszym miejscu na jakość i dostępność papieru, ale także zachować wszelkie normy związane z ekologią, tak ważną zarówno dziś jak i w przyszłości.