Zaproszenia niebanalne, czyli jak zaprojektować i napisać oryginalne zaproszenie na każdą okazję

Piotr Sznajderuk | 16 listopada, 2020 - 13:26 | ciekawostki ze świata druku,

niebanalne-zaproszenia-na-kazda-okazje

Każda wyjątkowa okazja taka jak ślub, wesele, chrzciny, urodziny czy impreza rodzinna powinna mieć dobrze zaprojektowane zaproszenie. Papierowa forma zaproszeń mimo upływu lat nadal jest bardzo aktualna. O tym jak zaprojektować i napisać oryginalne zaproszenie dowiecie się z tego artykułu. Serdecznie zachęcamy do przeczytania.

Papierowe zaproszenie w XXI wieku

Pomimo upływu lat i wszechobecnej elektroniki użytkowej, a także wielu elektronicznych form komunikacji przez portale społecznościowe forma papierowego zaproszenia nadal jest aktualna. Dlaczego właściwie tak jest? Nadal bowiem, utożsamiamy papierowe, namacalne zaproszenie z prestiżem, wyjątkowością chwil, które chcemy spędzić z naszymi gośćmi. Tradycyjna forma zaproszenia mimo upływu lat dostarcza wielu emocji.

Prawidłowo napisane zaproszenie składa się z następujących części:

  • Nagłówek – zazwyczaj słowo „ZAPROSZENIE” na środku pierwszego wersu,
  • Formułę grzecznościową – „Serdecznie zapraszam/y Państwa na…”;
  • Adresat lub adresaci – czyli osoba/osoby, które zapraszamy na uroczystość (Imię i nazwisko),
  • Nadawca – osoba, która zaprasza,
  • Wydarzenie – na jakie wydarzenie zapraszamy naszych gości;
  • Czas – kiedy odbędzie się wydarzenie (z uwzględnieniem dokładnej daty wydarzenia, godziny),
  • Miejsce – dokładny adres wydarzenia,
  • Kontakt – do potwierdzenia zaproszenia telefonicznie lub mailowo. Pozwoli nam to oszacować liczbę gości, którzy przybędą na uroczystość.

Projekt zaproszenia

Po dobrze napisanej i zredagowanej treści zaproszenia, przychodzi czas na jego projekt. Do wyboru mamy wiele darmowych projektów oferowanych przez internet. Warto jednak przemyśleć ten wybór lub oddać projekt w ręce profesjonalnego grafika komputerowego. Unikniemy przy tym wpadek technicznych oraz będziemy mieli pewność, że zaproszenie zostanie zaprojektowane zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W zaproszeniach ślubnych aktualne trendy to zaproszenia w stylu minimalistycznym, z delikatnymi kwiatami, wykorzystujące wzory florystyczne, wzory stylu boho powiązane z naturą. Często zaproszenia ozdabiane są drewnianymi elementami, sznurkami oraz różnego typu małymi dekoracjami. Natomiast zaproszenia urodzinowe mogą zawierać motywy związane z pasją solenizanta, np. mogą być w stylu sportowym, muzycznym lub z motywem znanej gry komputerowej.

Nowoczesne technologie w zaproszeniu

Nowoczesne zaproszenie może zawierać nadrukowany kod QR, który przeniesie naszych gości do treści znajdującej się w internecie np. filmiku nagranego specjalnie na tę okoliczność, strony www, lub wydarzenia na portalu społecznościowym. Do zaproszenia możemy także dołączyć płyty CD/DVD lub pendrive z indywidualnym zadrukiem, dzięki czemu również jesteśmy w stanie zaprezentować więcej naszym gościom.

Dobrana para – podłoże & uszlachetnienie

Dopełnieniem pięknego projektu jest dobrana para, którą stanowi dobrze dobrane podłoże oraz uszlachetnienie. Podłoże stanowić może papier o wysokiej gramaturze lub karton. Do wyboru mamy bogatą ofertę papierów offsetowych, kredowanych oraz kartonów perłowych, zawierających faktury lub z gładką powierzchnią. W drukarni Piga.pl mogą Państwo wybrać np. kredę matową 350 g, offset biały 320 g, a także podłoża perłowe GOLD lub SILVER 300 g, filcowe, prążkowane, a także karton 340 g. Jeżeli zaś chodzi o uszlachetnienia mamy do wyboru folię matową, a także kombinację uszlachetnień: folia mat + lakier UV oraz folia soft touch (zwana także aksamitną) + lakier UV. Lakierem UV warto wyróżnić takie elementy jak np. inicjały Państwa Młodych, logotypy, daty oraz zdjęcia.

Podsumowanie

Podsumowując, niezależnie od okazji forma papierowego zaproszenia nadal jest aktualna. Daje to poczucie, że osoba nim obdarowana jest dla nas ważna i chcielibyśmy, aby towarzyszyła nam w ważnej dla nas uroczystości. Ważne chwile w życiu wymagają wyjątkowej oprawy. Pomimo tradycyjnej papierowej formy, zaproszenie nie musi być szare i nudne. Może to być wysoce uszlachetniony papier, który wraz z niebanalną treścią zachęci do wzięcia udziału w uroczystości. A samo zaproszenie nawet po dłuższym czasie zachowa swoje walory estetyczne i będzie stanowić pamiątkę miłych chwil w naszym życiu.