Pantone of the year 2021. Kolor roku według Pantone Color Institute

Piotr Sznajderuk | 10 lutego, 2021 - 09:05 | ciekawostki ze świata druku,

Jak co roku Pantone Color Institute decyduje o najważniejszym kolorze roku. Kolor ten wykorzystywany jest w wielu branżach, w tym również poligrafii jako kolor przewodni i niosący powiew świeżości w projektach graficznych. Na rok 2021 Pantone przygotował dwa kolory zamiast jednego. W tym roku są to kolory stonowanej szarości oraz promiennej żółci oznaczone jako PANTONE 17-5104 Ultimate Gray + PANTONE 13-0647 Illuminating.

pantone-of-the-year-2021

Historia Pantone Color of The Year

Instytut Pantone od 2000 roku wybiera kolor roku na podstawie własnej palety barw. Przedstawiciele oddziałów z różnych krajów spotykają się co roku w wybranej Europejskiej stolicy, aby debatować o tym, jaki kolor wybrać w ramach inicjatywy Pantone Color of the Year. Obrady owocują decyzją, która musi zostać zatwierdzona z rocznym wyprzedzeniem. Efekty obrad możemy zobaczyć w publikacji – przewodniku dla projektantów Pantone View, który wyznacza trendy na najbliższy sezon. Są one wykorzystywane w różnych inspiracjach i projektach graficznych. Kolor roku Pantone wykorzystywany jest w przemyśle meblowym, odzieżowym, architekturze i branży graficznej.

Wyznacznik kolorystycznych trendów

Kolor roku wg. Instytutu Pantone to nie tylko moment ogłoszenia wyników decyzji przedstawicieli oddziałów instytutu. To także filozofia i historia o tym, jak piękny może być świat kolorów – ich znaczenie, połączenie oraz wartość emocjonalna. Dla wielu branż i projektantów to długo wyczekiwany moment, w którym mogą zacząć tworzyć swoje inspirujące projekty w oparciu o główne trendy kolorystyczne. W wielu projektach graficznych zdecydowanie widoczne są wpływy koloru roku.

Kolory roku 2021 czyli PANTONE 17-5104 Ultimate Gray + PANTONE 13-0647 Illuminating

Kolory roku 2021 to dwa współgrające i tworzące niepowtarzalny klimat kolory: PANTONE 17-5104 Ultimate Gray (stonowana szarość) oznacza solidny niczym skała materiał, natomiast PANTONE 13-0647 Illuminating (promienna żółć) rozświetla szarość swoją mocą i jest kolorem bardzo pozytywnym. Oba kolory tworzą historię, która zawiera w sobie głębszy przekaz – poczucie zadumy oraz obietnicę czegoś słonecznego i przyjemnego. Kolor żółty daje nam w tych trudnych czasach optymizm i nastraja pozytywnie swoją mocą.

kolory-pantone-naprzestrzeni-10-lat

Źródło: https://www.pantone.com/color-of-the-year-2021

W czasie 20 lat wyboru Color of the Year wybrano wiele różnych interesujących kolorów. W roku 2020 wybrano kolor PANTONE CLASSIC BLUE 19-4052, czyli klasyczny niebieski – kolor symbolizujący spokój, pewność siebie i pragnienie stabilizacji. Kolorem roku 2019 był PANTONE LIVING CORAL 16-1546 – koralowy. Oba kolory z tych lat odegrały ważną rolę w branży wnętrzarskiej i architektonicznej.

Wzorniki PANTONE

Wzorniki PANTONE są obecne niemalże w każdej drukarni w Polsce i na świecie. Stanowią one niezastąpioną pomoc w projektowaniu, kreowaniu wizerunku oraz odzwierciedleniu poprawnie koloru na maszynach drukujących. We wzornikach Pantone stworzonych dla papierów powlekanych (coated) oraz niepowlekanych (uncoated) możemy znaleźć ponad 1700 różnych kolorów, co daje niemalże nieograniczone możliwości wyboru swojego koloru. Kolory ze skali Pantone wykraczają poza skalę CMYK. Wiele marek i producentów wykorzystuje je w swoich projektach, chcąc wyróżnić się na rynku i mieć gwarancję poprawnego odwzorowania koloru niezależnie od wybranego podłoża oraz technologii druku.Wzorniki PANTONE FORMULA GUIDE – dla papierów powlekanych (solid coated)
oraz niepowlekanych (solid uncoated) – w limitowanej wersji (Limited Edition Guides 2021).
Źródło: https://www.pantone.com/color-of-the-year-2021