Mały słownik pojęć drukarskich – co powinieneś wiedzieć przed przygotowaniem zlecenia do druku?

Monika Rosołowska | 14 maja, 2019 - 12:01 | ciekawostki ze świata druku,

mały słownik pojęć drukarskich

Drukowanie to nie taka prosta sprawa, a dobre przygotowanie plików do druku to o połowę mniejsza praca dla drukarza, która zaoszczędza również i Wasz czas oczekiwania. Mając na uwadze Wasz i nasz czas, sporządziliśmy mały słownik pojęć drukarskich.

Terminy drukarskie

SPADY ­ spady to nic innego, jak trzy milimetrowy margines, który ustawia się w pliku wysyłanym do druku. Jeśli zapomnicie o prawidłowym ustawieniu spadów, Wasz dokument nie zostanie prawidłowo wydrukowany. Oprócz spadów należy również pamiętać o ustawieniu wewnętrznych marginesów, najczęściej 8 mm.

OFFSET – druk offsetowy to jedna z najbardziej popularnych technik drukarskich, która pozwala zaoszczędzić czas i pracę drukarza. W technice druku offsetowego obraz przenosi się z matrycy wykonanej z aluminium na papier, za pomocą bębna pokrytego gumą. Ta metoda pozwala na wydrukowanie dużej ilości odbitek w krótkim czasie.

CYFRA – w wydrukach cyfrowych materiały przeznaczone do druku są zapisane w formie elektronicznych danych, a metoda działania druku cyfrowego przypomina działanie kserokopiarek. Cyfra jest świetną opcją dla druków lateksowych lub UV. Ta technika pozwala na wydruk na różnych podłożach o szerokiej gamie gramatur.

SITODRUK – technika sitodruku jest jedną z najtańszych i chętnie wykorzystywanych w drukach na tkaninach różnego rodzaju (bawełna, dzianina, tworzywo sztuczne). Sitodruki są odporne na wilgoć, promieniowanie UV, pranie i uszkodzenia mechaniczne. W tej technice drukarskiej forma drukowa to szablon nałożony na drobną tkaną, metalową lub syntetyczną siatkę.

Terminy graficzne

CMYK – ustawienie czterech kolorów (Cyan Magenta Yellow Key – czarny 100%) przeznaczonych do wydruków i właściwie tylko do wydruków, bo przeglądarki internetowe nie są w stanie przetworzyć kolorów przestrzeni CMYK-a. Jeśli zapomnicie o przestawieniu Waszych kolorów z RGB na CMYK, wyjdą nierzeczywiste i całą zabawę będzie trzeba zacząć od początku.

PLIKI – skoro mamy już przygotowany plik w CMYK-u, dodane spady, upewniliśmy się, że wszystko w porządku z elementami graficznymi – trzeba go zapisać w odpowiednim formacie. Najczęściej spotykanym formatem jest PSD (Adobe Photoshop), Ai (Adobe Illustrator), CDR (Corel Draw) lub znany wszystkim PDF. Więcej informacji o przygotowaniu odpowiednich formatów do druku znajdziecie w naszym poradniku

FONTY – przy drukowaniu na papierze offsetowym koniecznie ustawcie C=0 M=0 Y=0 K=100 dla wszystkich tekstowych elementów. Dzięki temu unikniecie ryzyka przesunięcia się kolorów. Czcionki bywają kapryśne, lepiej więc zamienić je na krzywe, by mieć gwarancję, że układ i krój fontu pozostanie bez zmian na wydruku. Krzywe mają również ogromne znaczenie w technice sitodruku.

KULTURA – zapytacie, co ma wspólnego z drukiem? Drukarnia to nie tylko maszyny, ale przede wszystkim ludzie. To oni dbają o Wasze zamówienia. Przed wysłaniem zlecenia upewnijcie się, że podaliście prawidłowe dane do wysyłki aby przyspieszyć czas jego realizacji. Warto zdać sobie sprawę, że w całym procesie drukarskim uczestniczy wiele osób, które będą Wam wdzięczne za wyrozumiałość i cierpliwość.

Mamy nadzieję, że w pełni wykorzystacie nasz mały słownik pojęć drukarskich i sprawnie przygotujecie pliki do druku.