Przyszłość systemów typu Web-to-print

Piotr Sznajderuk | 20 września, 2021 - 07:34 | ciekawostki ze świata druku, grafika,

System web-to-print

Ważne w obecnych czasach bezpieczeństwo, ale także wygoda i cyfryzacja spowodowały wzrost popularności zamawiania usług poligraficznych przez internet. Zamówienia obsługiwane przez systemy typu web-to-print są niemalże rynkowym standardem. O tym, jaka przyszłość czeka takie systemy oraz jak usprawniają one proces produkcji poligraficznej dowiecie się z tego artykułu. Zachęcamy do przeczytania naszej publikacji.

Czym jest system typu web-to-print?

System web-to-print (w skrócie W2P) to wszechstronny system sklepu e-commerce, gdzie produktami są usługi drukarskie. Z takich systemów korzysta wiele drukarń internetowych, co znacznie automatyzuje procesy w głównych obszarach produkcji poligraficznej takich, jak prepress, press, czy postpress. Daje także wygodę dla użytkowników, dla których korzystanie z tych systemów jest niezwykle intuicyjne. Zaletą jest także pełne wsparcie drukarni na każdym etapie, a także możliwość płatności online lub wykonanie wyceny wstępnej w ciągu kilku minut.

Preflight. Wstępna weryfikacja plików w czasie rzeczywistym

Zamawiając produkcję online możemy uzyskać wstępną weryfikację plików (preflight) realizowaną automatycznie lub poprzez konsultanta, który sprawdzi poprawność przesłanych do druku plików. Sprawdzane są na tym etapie formaty netto oraz brutto, a także wielkość spadów, kolorystyka projektu oraz poprawność załączonych czcionek, a także maski na przygotowane uszlachetnienia (jeżeli projekt tego wymaga). Szybka weryfikacja plików umożliwia udzielenie informacji zwrotnej o stanie przesłanych plików i ewentualnych obszarach do poprawy.

Chatbot, czyli wirtualny asystent klienta

Z systemem typu web-to-print zintegrowane są tzw. chatboty, czyli komunikatory dostępne poprzez strony internetowe, dzięki którym możemy połączyć się z wirtualnym lub realnym konsultantem w celu uzyskania szybkiej i fachowej odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Takie rozwiązanie świetnie skraca dystans między drukarnią a klientem, a jednocześnie usprawnia komunikację, wynosząc ją na wyższy poziom obsługi klienta. Na odpowiedź nie trzeba długo czekać, gdyż usługa ta jest dostępna niemalże 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Do zalet systemów typu W2P możemy zaliczyć między innymi:

• Łatwość obsługi poprzez prosty interfejs graficzny
• Oszczędność czasu – system przeprowadza klienta krok po kroku
• Możliwość wstępnej weryfikacji przesłanych plików (preflight)
• Możliwość szybkiej wyceny produkcji poligraficznej
• Automatyzację procesów produkcyjnych i logistycznych
• Możliwość integracji systemów z chatbotem, social media, systemami odpowiadającymi za statystykę, logistykę, przechowywanie danych, obsługę klienta

Systemy W2P jako cyfrowe usprawnienie dla drukarni przyszłości

Dzięki wysoce zaawansowanym technologiom, w tym automatyzacji i robotyzacji wielu procesów w branży poligraficznej możliwe jest, że systemy typu W2P będą rozwijały się w kierunku integracji z jak największą liczbą oprogramowania pozwalając na usprawnienie workflow w całej drukarni i optymalizację kosztów. Proponując podział pracy będą przypisywały konkretne zlecenia do konkretnych maszyn drukujących i introligatorskich. Zatwierdzeniem ustawień będzie zajmował się człowiek, jednakże cały proces planowania i koordynacji produkcji poligraficznej będzie w rękach systemu i sztucznej inteligencji. Systemy web-to-print to przyszłość, gdyż dają one możliwość kompleksowej realizacji zleceń w prosty sposób nawet dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z branżą.