Papiery ozdobne jako podłoże nadające wyjątkowy wymiar produkcji poligraficznej

Piotr Sznajderuk | 10 listopada, 2021 - 10:17 | ciekawostki ze świata druku, grafika,

Papiery ozdobne w produkcji poligraficznej

Gama oferowanych produktów odnośnie podłoży poligraficznych stale się rozrasta, co daje zupełnie nowe możliwości dla klientów przy wyborze właściwego surowca do realizacji produkcji poligraficznej. Jednym z takich surowców są papiery ozdobne. O tym, jakie mają cechy, jak mogą definiować na nowo projekt i jak dobierać papiery ozdobne, aby dopełniały kreatywną wizję artystów, dowiecie się z niniejszej publikacji. Zachęcamy do przeczytania.

Surowce ozdobne używane w poligrafii

Papiery i kartony ozdobne będące w ofercie wielu papierni to odpowiedź na potrzeby projektantów prestiżowych projektów wizytówek, zaproszeń, nowoczesnych opakowań, katalogów, etykiet i wielu innych kreatywnych prac. Wśród papierów ozdobnych możemy znaleźć np. papiery barwione w masie, metalizowane, przezroczyste, z fakturą, publikacyjne oraz do komunikacji wizualnej. Wszystkie znajdziemy w pięknych i modnych aktualnie kolorach. Wymienione papiery i kartony nadają się zarówno do druku cyfrowego, jak i tradycyjnych technik drukarskich. Posiadają one także liczne certyfikaty odpowiadające za wysokiej jakości surowiec i poszanowanie zasad ekologii.

Zastosowania papierów ozdobnych

Papiery ozdobne stosujemy w projektach wymagających, ale także tych, w których chcemy podkreślić prestiż, elegancję i wyjątkowość chwili, jakich odbiorca oczekuje otrzymując papierową wersję zaproszenia, czy też innego produktu poligraficznego. Kartony ozdobne są używane w produkcji opakowań z segmentu premium do podkreślenia prestiżu i wyjątkowości marki lub linii produktowej. Konsumenci zdecydowanie zwracają uwagę na to, jak wygląda opakowanie i jak mocno jest ono uszlachetnione, dokonują także wyborów na podstawie wizualnej i dotykowej w kontakcie z surowcami, z których jest wykonane opakowanie. Papiery znajdują najczęściej swoje zastosowanie w ekskluzywnych katalogach, broszurach produktowych oraz zaproszeniach i wizytówkach.

Oferty papierni – trendy

Nowe trendy w obszarze papierów ozdobnych stanowią papiery wyprodukowane w 100% z bawełny, bardzo gładkie o idealnej powierzchni, oraz papiery i kartony o specjalnych fakturach regularnych bądź nieregularnych (np. w prążki, paski, o strukturze: drewna, skóry, lnu, bawełny), a także podłoża metalizowane o modnych kolorach (np. podłoża złote, srebrne, perłowe, miedziane, różowo-złote). Na różnego typu obwoluty i owijki proponowane są podłoża transparentne o różnym stopniu przezroczystości.

Przykładowe produkty poligraficzne z użyciem papierów ozdobnych

Wśród produktów poligraficznych, w których papiery i kartony ozdobne znajdują swoje zastosowanie można wymienić:

  • Zaproszenia
  • Kartki okolicznościowe
  • Wizytówki
  • Katalogi
  • Broszury
  • Kalendarze
  • Winiety na napoje i alkohol
  • Różnego typu papeteria np. ślubna

Podsumowanie

Rynek papierów i kartonów ozdobnych dedykowany jest głównie odbiorcom poszukującym wysokiej jakości wyjątkowych i niepowtarzalnych kreacji wizualnych na specjalne okazje jak, np. wydarzenia medialne, śluby, urodziny, czy chrzciny. Wysoka jakość surowca w połączeniu z jego połyskiem, bielą, gładkością lub też fakturą, powoduje nieznane dotąd pośród podstawowej gamy papierów wrażenia, zarówno wizualne, jak i sensoryczne. Papier jest nośnikiem informacji, ale też i emocji. Papiery ozdobne zyskują na popularności głównie dzięki markom luksusowym oraz z uwagi na trend premiumizacji w opakowaniach i etykietach.