Pożądany kawałek papieru. Kreatywne i artystyczne plakaty

Piotr Sznajderuk | 13 kwietnia, 2022 - 11:56 | ciekawostki ze świata druku, grafika,

Pożądany kawałek papierów. Kreatywne i artystyczne plakaty

Kreatywne, oryginalne, artystyczne – takie mogą być właśnie plakaty. Plakat uważany jest za artystyczny środek wyrazu, gatunek grafiki użytkowej spełniający klika istotnych funkcji. O tym, jakie funkcje spełniają plakaty oraz o współczesnym projektowaniu plakatów, modzie, która nie przemija dowiecie się z naszego blogowego wpisu. Zapraszamy do przeczytania naszej publikacji.

Plakat – definicja i funkcja

Plakat definiowany jest jako artystyczny gatunek grafiki użytkowej, spełniający funkcje informacji, reklamy, propagandy i agitacji politycznej. Istnieje wielu artystów projektujących wyłącznie plakaty. Jest to druk jednostronny dużego formatu, najczęściej formatu B1 (70×100 cm), ale również występują też mniejsze i większe od tego rozmiary. Na plakat artystyczny składa się wiele elementów. Jego głównym zadaniem jest reklama, zaintrygowanie przechodnia i przekazanie wiadomości. Plakat musi na siebie zwrócić uwagę swoją innością. Plakaty muszą również zostać pozbawione zbędnych szczegółów, aby móc wyrazić warstwą graficzną i tekstową dany przekaz.

Druk plakatów

Plakaty zarówno te reklamowe, jak i artystyczne realizowane są dość często. Wielu artystów, którzy dbają o wysoką jakość i realizują limitowane edycje swoich plakatów wybiera realizację w technice druku cyfrowego z uwagi na wysoką rozdzielczość druku oraz krótki czas realizacji. Druk plakatów realizowany jest współcześnie również za pomocą techniki druku cyfrowego, offsetowego oraz sitodruku. W zależności od nakładu, zastosowanych kolorów, jakości reprodukcji, kompozycji warstwy graficznej używana jest odpowiednia technika drukarska. Plakaty drukowane są na dobrych jakościowo papierach wysoko gramaturowych, pozwalających na dobre odzwierciedlenie kolorów,
w szczególności w obszarze ich nasycenia i kontrastu.

Plakat w świadomości społeczeństwa

Wiele plakatów, które były projektowane w ramach kampanii społecznych i informacyjnych zostało uznanych za kultowe, z uwagi na swój mocny, wyraźny przekaz, ale również kontrowersje, które za sobą niosły. Środki artystyczne, których używa artysta w projektowaniu są bardzo ważne na oddziaływanie społeczne i ogólny odbiór estetyczny tego rodzaju sztuki. Jednym z najbardziej znanych polskich autorów plakatów (również tych realizowanych na potrzeby kampanii społecznych) jest Andrzej Pągowski – artysta grafik, autor około tysiąca plakatów.

Modne plakaty w 2022

Moda na plakaty nie przemija. W 2022 zgodnie z trendami graficznymi na ten rok modne będą plakaty, które cechuje:

  • Minimalizm (proste formy graficzne)
  • Styl Retro (zarówno w typografii jak i warstwie graficznej)
  • Surrealizm (przeniesienie graficzne w odległe miejsca)
  • Inspiracja naturą (plakaty w stylu eko)

Kreatywne i artystyczne plakaty – przykłady

Pożądany kawałek papierów. Kreatywne i artystyczne plakaty

Autor: Vratislav Pecka

Pożądany kawałek papierów. Kreatywne i artystyczne plakaty

Autor: Zara Picken