Piotr Sznajderuk | 11 czerwca, 2021 - 10:26 | ciekawostki ze świata druku,
W przemyśle poligraficznym każdego roku wykorzystywanych jest wiele ton papieru służącego do realizacji różnych zleceń. Proces produkcji papieru jest niezwykle ciekawy, ale również skomplikowany technologicznie i pracochłonny. O tym, jaką drogę krok po kroku musi przejść papier, aby dotarł do konsumentów, dowiecie się z tego artykułu. Serdecznie zachęcamy do przeczytania.
Papier (z łac. carta papirea) to spilśniona na sicie masa włóknista pochodzenia organicznego o gramaturze od 28 do maksymalnie 200 g/m2 w zależności od jego przeznaczenia. Wytwarzany jest poprzez ułożenie na sicie włókien. Papier jest wytwarzany w formie arkuszy lub wstęgi nawijanej w zwoje. Po uformowaniu masy na sicie jest odwadniany, prasowany, suszony i gładzony w podzielonych etapach ciągłego procesu wytwarzania.
Oprócz papieru istnieją także inne wyroby papierowe. Do wyrobów papierowych zaliczają się wytwory papierowe oraz przetwory papiernicze. Pierwsze z nich mają postać arkusza lub wstęgi, powstają zazwyczaj z włókien roślinnych, niekiedy z dodatkiem innych rodzajów włókien oraz wypełniaczy, środków zaklejających i innych. Przetwory to wytwory poddane dalszej obróbce chemicznej, np. powlekaniu, sklejaniu itp.
Wśród wytworów papierowych możemy wyróżnić:
• bibułkę (do 28 g/m2)
• papier (28-160 g/m2)
• karton (160-315 g/m2)
• tekturę (więcej niż 315 g/m2)
• bibułę (65-250 g/m2)
Warto wiedzieć: Maszyny do produkcji papieru uznawane są za jedne z największych maszyn przemysłowych na świecie!
Papier klasy I i II – charakteryzuje się najwyższą trwałością i mocą. Służy do produkcji banknotów i jest wykorzystywany przy sporządzaniu ważnych dokumentów.
Papier klasy III – określa się jako bezdrzewny (100% celulozy) i zalicza się do papieru specjalnego. Przeznaczony jest do wieloletniego przechowywania lub ciągłego posługiwania się nim. (np. na zeszyty szkolne).
Papier klasy IV – ma trwałość i wytrzymałość zbliżoną do papieru III klasy. Przeznaczony jest na druki specjalne.
Papier V i VI klasy – jest on dostatecznie dobry, charakteryzujący się dużą wytrzymałością i wieloletnią trwałością.
Papier VII klasy – jest przeznaczony wyłącznie do druku gazet.
Mamy nadzieję, że kimkolwiek jesteś, odnajdziesz się na naszej witrynie. Pragniemy dostarczać Ci ciekawostek dotyczących świata poligrafii, projektowania graficznego i reklamy. Zapraszamy do lektury!
OSTATNIE WPISY