Kalendarz to więcej, niż rok

Agnieszka Uciakiewicz | 12 września, 2019 - 13:38 | ciekawostki ze świata druku,

Kalendarz 2020

Kiedy zwykle zabierasz się za zakup kalendarza na nowy rok? Bardzo wielu z nas, zwykłych zjadaczy chleba, przypomina sobie o tym pod koniec roku. Często przed samymi świętami, kiedy kalendarz to świetny pomysł na upominek, a potem raz jeszcze na przełomie roku, gdy zaopatrujemy się w nie na ostatni moment. Jak o wszystkim, o kalendarzu także warto pomyśleć wcześniej.

Jak to było z tym kalendarzem?

Ludzie od zawsze lubili mierzyć czas. Chcieli planować swoje działania, ustalać nie tylko rytm dnia ale także dłuższego okresu. Pierwszy kalendarz mający im w tym pomóc powstał już w starożytności, gdzie czas mierzono wg. dnia i nocy, cykli księżyca oraz zbiorów. Nasza współczesna nazwa „kalendarz” pochodzi od łacińskiego słowa „kalendae” oznaczającego „pierwszy dzień miesiąca”.

Liczba 12 miesięcy pojawiła się już w kalendarzu babilońskiem w XIIw p.n.e. Podział na tygodnie w systemie 7 dni, wg zapisów biblijnych, został wprowadzony przez papieża Sylwestra I na soborze nicejskim w roku 325. Nasze polskie nazewnictwo poszczególnych części czasu zawartych w kalendarzu pochodzi częściowo z tradycji słowiańskiej, a częściowo z języków romańskich i germańskich.

Dziś korzystamy z rzymskiej wersji kalendarza, od 1582 niezmiennie jest to kalendarz gregoriański. Nie jest to jednak jedyna metoda mierzenia czasu.

„Na świecie obok gregoriańskiego używa się kalendarzy tradycyjnych. I tak: wyznawcy islamu używają kalendarza krótszego niż nasz o 11 dni, Żydzi używają kalendarzy muzułmańskiego i hebrajskiego, a Chińczycy liczą czas w cyklach 60–letnich (rok Węża, który zaczął się w lutym 2001 roku skończy się dopiero za kilkadziesiąt lat)”

(„Skąd się wzięły daty? Historia kalendarza„)

Wybierz kalendarz dla siebie

Kalendarz ma wiele odsłon. Jednym z pierwszych kalendarzy jakie być może pamiętamy z dzieciństwa z pewnością są małe zrywkowe kalendarze jednodniowe, z sentencjami lub przepisami na odwrocie każdej karteczki. Ponadto także kalendarze ścienne do kuchni, które zawsze pozdrawiały nas ładnymi zdjęciami potraw lub różnorakich widoków.

Ale ponad takie codziennie tradycyjne kalendarze aktualne kalendarium można wydrukować też na innych formach produktu: podręczne kalendarzyki listkowe mieszczące się w każdym portfelu czy kieszeni, długie kalendarze trójdzielne, dzięki którym możemy planować szerzej i mieć lepszy ogląd na nasz czas (świetnie sprawdzają się w firmie) czy stojące kalendarze piramidki i inne biurkowe – niezastąpione w każdym biurze. Kalendarium można także nanieść na biuwar, co jest zdecydowanie najbardziej podręczną formą kalendarze.

Więcej niż rok

Życie każdego kalendarza zaczyna się dużo wcześniej niż 1 stycznia. O kalendarzu dla siebie i swojej firmy warto pomyśleć wcześniej. Zwykle już z końcem sierpnia dostępne są nowe kalendaria na kolejny rok. Zamawiając kalendarz wcześniej unikniesz nerwowego czekania na niego w gorącym okresie świąteczno-noworocznym. Będziesz też miał więcej czasu na dopracowanie projektu graficznego i jego ewentualną poprawkę, jeśli coś nie będzie pasowało w kwestii parametrów druku (poczytaj więcej o przygotowaniu plików TUTAJ).