Druk offsetowy czy druk cyfrowy. Dokładne porównanie obu technologii druku

Piotr Sznajderuk | 19 lipca, 2021 - 08:33 | ciekawostki ze świata druku,

Druk offestowy czy druk cyfrowy

Pośród wielu technologii drukarskich najczęściej popularne są techniki druku offsetowego, a także cyfrowego. Znajdują one zastosowanie między innymi w druku dziełowym, akcydensowym oraz periodycznym. O zaletach i wadach obu technik drukarskich, oraz zastosowaniach, możliwościach i opłacalności stosowania tych technologii dowiecie się z naszej dzisiejszej publikacji. Serdecznie zachęcamy do przeczytania artykułu.

Druk offsetowy

Druk offsetowy, czyli technika druku płaskiego jest stosowana do wysokiej jakości wydruków. Wykorzystywany jest między innymi przy wielobarwnym druku książek, albumów, plakatów, materiałów reklamowych i wszelkiego typu akcydensów, ale także przy druku gazet – stosowane są wtedy piętrowe maszyny rolowe (zwojowe). Druk offsetowy posiada bardzo wiele zalet, pośród najważniejszych można wymienić między innymi niską cenę odbitki przy wysokich nakładach, a także wysoką jakość reprodukcji i możliwość zastosowania farb specjalnych z systemu PANTONE (między innymi metalicznych, neonowych, fluorescencyjnych). Do minusów można zaliczyć konieczność przygotowania formy drukowej – płyt offsetowych, co jest procesem zarówno czasochłonnym, jak i kosztownym, nieopłacalnym szczególnie przy niskich nakładach. Druk offsetowy bardzo dobrze radzi sobie z różnymi podłożami, takimi jak papier, karton, tektura o różnym zakresie gramatur.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy rozwija się aktualnie bardzo szybko, z uwagi na uzyskanie bardzo dobrych efektów kolorystycznych i wizualnych już od pierwszej odbitki drukarskiej. Nie ma konieczności stosowania fizycznych form drukowych. Możliwości personalizacji oraz zastosowania zmian w kolejnych odbitkach nie stanowią problemu. Dzięki zmieniającemu się rynkowi druku na żądanie i niskonakładowym seriom książek oraz innych publikacji drukowanych, druk cyfrowy zyskuje na popularności szczególnie w branży e-commerce, gdzie potrzeby klientów definiowane są na bieżąco zgodnie z panującymi trendami. Minusem tej techniki jest brak możliwości stosowania farb typu PANTONE oraz słaba opłacalność przy druku wysokich nakładów.

Kiedy warto zastosować druk cyfrowy?

Druk cyfrowy zdecydowanie warto zastosować do niskich nakładów produkcji poligraficznych, które w offsecie będą niosły za sobą wysokie koszty związane z przygotowaniem produkcji do procesu drukowania. Dzięki zastosowaniu techniki druku cyfrowego możemy w krótkim czasie uzyskać niskonakładowe druki, wymagające wiele pracy w technice druku offsetowego (szczególnie w zakresie wykonania form drukowych, pasowania kolorów i ustawienia pierwszego przyrządu na maszynie drukarskiej). Niewątpliwą zaletą jest także coraz to większa jakość druków, niemalże zbliżona do druku offsetowego. Stosując wielkoformatowy druk cyfrowy, np. w technice solwentowej możemy uzyskać wydruki odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz promieni UV.

Porównanie obu technologii

DRUK CYFROWY

ZALETY

  • Krótki czas realizacji zleceń
  • Brak tradycyjnej (fizycznej) formy drukowej
  • Korzystna cena jednostkowa przy druku niskonakładowym
  • Możliwość personalizacji każdej odbitki
  • Odporność na działanie czynników atmosferycznych (w przypadku druku solwentowego)

WADY

  • Nieopłacalny przy wysokich nakładach
  • Brak możliwości stosowania kolorów specjalnych typu PANTONE
  • Niedoskonałe pokrycie apli

DRUK OFFSETOWY

ZALETY

  • Możliwość zadruku na wielu rodzajach materiałów o różnych gramaturach
  • Optymalnie wysoka jakość – wyrazistość zadruku i dokładne odwzorowanie kolorów oraz detali (w tym cieni i półcieni, trudnej do odwzorowania ludzkiej skóry)
  • Możliwość zastosowania kolorów ze skali CMYK oraz stosowania kolorów specjalnych z systemu PANTONE
  • Relatywnie niska cena druku w przypadku wysokich nakładów – dziełowych, akcydensowych, periodycznych
  • Wysoka wydajność maszyn i prędkość druku – możliwość zadruku blisko 20 000 ark/h

WADY

  • Brak możliwości realizacji wydruków z personalizacją
  • Konieczność przygotowania formy drukowej, co wiąże się z wydłużonym czasem przygotowania wydruku
  • Nieopłacalny dla niskich nakładów
  • Długi i czasochłonny proces ustawienia pierwszego przyrządu maszyny offsetowej
  • Wysokie zapotrzebowanie maszyn na energię elektryczną

Podsumowanie

W powyższym artykule przybliżyliśmy istotne aspekty obu technologii drukarskich. Warto dodać, że obie technologie mają zalety i wady, każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy. W zależności od typu produkcji poligraficznej musimy dobrać właściwą technologię druku. Istotnym czynnikiem przy jej doborze jest między innymi nakład, format, a także rola personalizacji i wykończenia druku w naszym projekcie. Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji będą Państwo bliżej podjęcia decyzji, jaką z technologii zastosować oraz na jakie aspekty warto zwrócić uwagę decydując się na druk cyfrowy.